Zimní kempování v Flachau

Napadlo vás někdy vyrazit si na lyže obytným vozem? Samozřejmě nemyslíme jezdit po sjedovce nebo po běžkařských trasách autem, ale co takhle přijet na parkoviště pod sjezdovku (nebo na stále více rozšířené oficiální kempingové placy) a bydlet v obytném voze místo penzionů a chat. Samozřejmě tento styl není pro každého, ale na následujících řádcích vám ukážeme, že to má své kouzlo.

Na úvod se sluší podotknout, že k tomuto způsobu cestování v zimě je potřeba mít vůz přizpůsoben. Naše vozy jsou pro zimní použití koncipovány už z továrny, takže mají nezávislé topení, silnější izolaci (i v alkovně), boiler s teplou vodou a vytápěnou garáž, kam po sportovních výkonech odložíte své lyže, snowboardy, běžky, boty nebo jen sáňky a vše vám krásně uschne.
První velká výhoda je samozřejmě to, že si vše vezete u sebe a nemusíte přenášet věci z auta do chaty a zpět. Doma se v poklidu zabalíte, ve voze si vše uspořádáte a můžete jet. Pokud někdo namítne, že na zimu je auto malé, není to tak úplně pravda. Rozměrově je téměř srovnatelné s menším pokojem v chatkách. Další výhodou jsou minimální poplatky za ubytování. Ve většině lyžařských středisek můžete zaparkovat přímo pod lanovkou a bez problémů tam strávit několik dní. S tím souvisí třetí výhoda – můžete se libovolně přesouvat po okolí a objevit tak několik bližších středisek, aniž byste hledali skibusy, trávili několik desítek minut či hodin přesuny nebo přenášeli vybavení do auta a každý den přejížděli.

Rozhodně se nemusíte bát nízkých venkovních teplot, dnešní izolační technologie jsou na takové úrovni, že i když bude venku mrznout až praštit, uvnitř vozu budete mít příjemných 22 stupňů (nebo kolik si nastavíte) – topení je plynové a na týden vám bohatě stačí dvě větší plynové bomby (které se navíc dají koupit na každé benzinové pumpě). Kvůli elektrické energii je nejlepší být někde na oficiálním kempingovém placu. Pokud rádi navazujete kontakty, určitě vám za drobnou úplatu energii poskytne nedaleká chata nebo restaurace. Zde platí klasické rčení „líná huba, holý neštěstí“.

Z našich zkušeností můžeme doporučit střediska sdružená pod názvem Ski Amadé nedaleko rakouského Salcburku. Jedná se celkem o pět regionů a 25 lyžařských středisek, kde je celkem asi 270 moderních lanovek a skoro 800 kilometrů sjezdovek. Vše je k dispozici na jeden skipas. My s oblibou jezdíme k městečku Flachau, kde je hlavní centrum této oblasti. Z vedlejší vesnice pochází slavný závodník Hermann Maier, po kterém se ve Flachau jmenuje i jedna sjezdovka (závodní, na které se jezdí i část šampionátu ve sjezdech a mimo závody je přístupná pro veřejnost). Pokud se rozhodne jet s obytným vozem, ideální je parkoviště u kabinové lanovky u silnice mezi Flachau a dalším důležitým střediskem této oblasti – Wagrainem ve vesnici Mayrdörfl (GPS souřadnice: 47.357004, 13.343481). Odtud se pohodlně dostanete lanovkou na vrchol Grießenkareck, kde se sbíhají lanovky z Wagrainu a Flachau. Dokonce se odtud dostanete přes údolí na druhý kopec do již zmiňovaného Wagrainu a odtud dále až k vesnici Alpendorf. Abyste nezabloudili, stačí si stáhnout do mobilu aplikaci, která vám nejen řekne, kde se právě nacházíte, ale i po zadání cílového místa napíše a nakreslí trasu, kterou se tam dostanete (jak lanovky, tak i konkrétní sjezdovky a jejich obtížnost). V celé oblasti je spousta Wi-Fi hotspotů, takže o připojení se bát nemusíte. Pro děti je v okolí spousta parků a škol, kde se můžou zábavnou formu naučit lyžovat nebo jezdit na snowboardu. To ostatně platí pro celou oblast Ski Amadé. My zde vždy zůstáváme tři dny a následně přejíždíme do údolního městečka Zauchensee (GPS parkoviště: 47.291673, 13.456818), které je proslulé závodní sjezdovkou a vysokohorským charakterem. Dole jste uzavřeni v relativně úzkém údolí obklopeni příkrými svahy, na jejichž obě strany se dá dostat. Přes jeden můžete dokonce sjet na druhou stranu k dálnici do vesnice Flachauwinkel, která, jak její název napovídá, leží nedaleko zmiňovaného Flachau. Na druhou stranu od Flachau pak leží známý Schladming a oblast Dachsteinu, kde můžete v lyžování pokračovat.

Výhodou celé této oblasti je nejen dostatek sněhu (nelekejte se, kolikrát ještě u Salcburku je zelená tráva, po chvíli projedete dálničním tunelem a na jednou je všude sněhu dostatek), ale i jeho pohodlná dostupnost. Z Prahy je to necelých 450 kilometrů, což se dá ujet za 6 hodin pohodlné jízdy. Když vyrazíte na dálnici D5 na Plzeň a až do Flachau z dálnice nesjedete, cesta je sice o víc jak 100 km delší, časově to ale zvládnete podobně. Kratší cesta je přes České Budějovice, ale zde musíte přetrpět nejen část D1, ale i absenci dálnice v Jižních Čechách – tady na dálnici najedete až v Rakousku před Linzem).

My si každoročně tuto oblast užíváme, je jasné že s vysokohorskými oblastmi v Itálii, Francii nebo ve Švýcarsku se toto srovnávat nedá, jeho blízkost je ale velkou výhodou a komfort lyžování je snad i lepší – všude jsou vyhřívané lanovky (když ne kabinky tak „bubliny“), dostatek restaurací i zábavy.

Takže nezapomeňte, zimní termíny na naše vozy se nám plní, pokud chcete zažít lyžování jinak, neváhejte a rezervujte!

A ještě odkazy na zmíněná střediska: www.flachau.at, www.skiamade.com

Top
JSTE PŘIPRAVENI VYHRÁT?
Ano, správně! S námi máte možnost vyhrát obytný vůz a to na 1 víkend! Stačí se přihlásit do soutěže...
Vaše údaje jsou u nás v bezpečí!
DĚKUJEME!
Byl jste úspěšně přihlášen do naší soutěže
JSTE PŘIPRAVENI VYHRÁT?
Ano, správně! S námi máte možnost vyhrát obytný vůz a to na 1 víkend! Stačí se přihlásit do soutěže...
AKCE NA LETNÍ TERMÍNY!
Máme pro Vás poslední all inclusive last minute
termín za akční cenu 2990,-Kč!!

Naše akce platí na tento termín:
- Od 28.8. do 2.9. na vůz TD 700 pro 4 osoby
Do poznámky k objednávce stačí napsat #lastminute
Vy už odcházíte?
Co takhle vyzkoušet náš poslední all inclusive last minute
termín za akční cena 2990,-Kč!!

Naše akce platí na tento termín:
- Od 28.8. do 2.9. na vůz TD 700 pro 4 osoby
Do poznámky k objednávce stačí napsat #lastminute.
Tak co vyzkoušíte dovolenou s námi?